Jak zadbać o suche włosy?

Suche włosy to problem, z którym boryka się coraz więcej kobiet. Kosmyki są każdego dnia narażone na szkodliwe działanie wielu czynników, przez co stają się przesuszone i łamliwe. W tym wypadku warto sięgać po naturalne kosmetyki, przeznaczone do włosów zniszczonych i suchych! Jak jeszcze można zadbać o pielęgnację takich włosów? O czym musimy pamiętać?

Suche włosy – czym się cechują?

Suche włosy cechują się tym, że utraciły odpowiednią ilość wody w związku z niedoborem warstwy lipidowej. Stają się szorstkie w dotyku, łamliwe i kruche, a końcówki szybko się  rozdwajają. Łuski włosowe nie przylegają ściśle do siebie, przez co są pozbawione połysku. Poza tym mamy do czynienia z nadmiernym pochłanianiem wody z otoczenia, co prowadzi do puszenia się fryzury.

Pielęgnacja włosów suchych jest głównie zależna od ich porowatości. Wyróżniamy:

  • Włosy wysokoporowate – są podatne na utratę wody i wnikanie zanieczyszczeń. To oznacza, że stają się suche i podatne na zniszczenia.
  • Włosy średnioporowate – to włosy normalne.
  • Włosy niskoporowate – są zdrowe, błyszczące i gładkie.

Jak dbać o suche włosy? Ogromne znaczenie ma to, aby stosować odpowiednią pielęgnację i zapobiegać suszeniu się kosmyków. Zadbajmy również o zdrową dietę, nawodnienie organizmu i redukcję stresu – wszystko to wpływa bowiem na kondycję naszych włosów!

Pielęgnacji włosów suchych

Pielęgnacja włosów suchych rozpoczyna się od ich mycia. Należy myć włosy w letniej wodzie i dokładnie spłukiwać pozostałości kosmetyków, a następnie lekko wycisnąć z nich nadmiar wody (bez pocierania!). Mile widziany jest szampon do włosów suchych ze składnikami nawilżającymi, które wygładzą kosmyki i zapewnią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W trakcie suszenia stosujmy chłodne lub lekko ciepłe powietrze o delikatnym przepływie. Okazuje się, że zniszczone włosy mogą tracić dużo wody podczas suszenia.

Co jeszcze może pomóc suchym włosom? Godne uwagi jest ograniczenie stosowania lokówki i prostownicy. Zrezygnujmy także z farbowania i częstej stylizacji włosów za pomocą różnych środków z dodatkiem chemii. Prawidłowa pielęgnacja obejmuje także regularne stosowanie masek, olejków i odżywek do włosów. Są to niezwykle cenne kosmetyki, które mają na celu przywracać włosom miękkość, połysk i gładkość oraz ułatwiać rozczesywanie. Włosy suche wymagają również wcierek ze skoncentrowanymi dawkami składników aktywnych, które poprawiają kondycję mieszków włosowych. Jak widzimy, walka z suchymi i zniszczonymi włosami nie musi być trudna i skomplikowana.

Na rynku znajdziemy mnóstwo kosmetyków do włosów suchych, które trzeba dobierać zgodnie z potrzebami kosmyków. Jeżeli nie do końca wiemy, jakie rozwiązanie wybrać, skonsultujmy swoją decyzję ze specjalistą, przykładowo ze sprzedawcą w drogerii lub aptece. Dzięki temu proces wyboru stanie się znacznie łatwiejszy, a nasze włosy na nowo odzyskają dawny blask, zdrowie i gładkość! Piękne i zadbane włosy są wizytówką każdego z nas, dlatego trzeba o nie dbać codziennie.