5 sposobów na wybielanie zębów w domu

wybielanie zębów w domu

Niezbyt atrakcyjny kolor uzębienia może stać się przyczyną sporego dyskomfortu. W poszukiwaniu sposobu na rozjaśnienie uśmiechu można skorzystać z profesjonalnych usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne. Jeszcze jedną możliwością jest samodzielne wybielanie zębów poprzez zastosowanie przeznaczonych do tego celu produktów dostępnych na rynku. Alternatywą dla tych dwóch rozwiązań może być z kolei wybielanie zębów domowymi sposobami. Decydując się na taką opcję, warto zapoznać się z kilkoma metodami na wybielanie zębów w domu.

Wybielanie zębów w domu za pomocą oleju kokosowego

Metoda wybielania zębów w domu polegająca na płukaniu ust olejem pochodzi z tradycyjnej hinduskiej odmiany medycyny naturalnej (ajurwedy). Należy ona do najpopularniejszych sposobów na wybielanie zębów. Można do tego celu użyć różnego rodzaju olejów, jednak olej kokosowy jest najczęściej stosowany. Olej ten, oprócz zastosowania w kuchni, wykorzystywany jest również w kosmetyce jako składnik maseczek, kremów lub balsamów do ust. Olej kokosowy stosowany jako płukanka do ust wpływa korzystnie na jamę ustną. Zawiera on kwas laurynowy, który działa antybakteryjnie, oczyszczająco i antywirusowo. Korzystny jest także jego wpływ na szkliwo zębów. Płukankę z oleju kokosowego należy wykonywać codziennie rano, biorąc do ust około 1 łyżkę oleju. Olej należy chwilę trzymać w ustach, aby rozpuścił się, a potem przez kilka minut dokładnie rozprowadzić go wewnątrz jamy ustnej. Następnie należy umyć zęby zwykłą pastą. Ten sposób na wybielanie zębów w domu daje widoczne efekty dopiero po kilku miesiącach regularnego stosowania.

Wybielanie zębów w domu za pomocą sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest to produkt, który można znaleźć niemal w każdej kuchni. Jej właściwości ścierne mogą pomóc w usunięciu kamienia i płytki nazębnej. Płytka nazębna jest odpowiedzialna za żółte zabarwienie zębów. Oprócz tego soda oczyszczona tworzy środowisko alkaliczne w jamie ustnej, co może zmniejszyć rozwój bakterii. Jednym ze sposobów na wybielanie zębów jest wymieszanie sody oczyszczonej z odrobiną soku z cytryny. Inną opcją jest wymieszanie sody z używaną codziennie pastą do zębów. Sodę można również wymieszać z dwiema łyżkami wody, aby powstała pasta, którą szczotkujemy zęby przez 2 minuty. Przy stosowaniu tej metody wybielania zębów w domu efekt może być widoczny po około 2 tygodniach. Jednak nie zaleca się stosowania tej metody przez dłuższy czas. Soda dość intensywnie oddziałuje na szkliwo, istnieje więc ryzyko jego uszkodzenia.

Wybielanie zębów za pomocą kurkumy

Szczotkowanie zębów przy użyciu kurkumy jest jedną z popularniejszych metod wybielania zębów w domu. Kurkuma posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Niewielką ilość sproszkowanej kurkumy należy nanieść na szczoteczkę i dokładnie wyszczotkować zęby z każdej strony. Można również wykonać samodzielnie pastę do zębów z kurkumą. Do jej wykonania potrzeba jednej łyżki sproszkowanej kurkumy, jednej łyżki oleju kokosowego oraz dwóch kropli olejku miętowego. Całość należy dokładnie wymieszać aż do uzyskania jednolitej konsystencji i stosować jak zwykłą pastę do zębów. W tym sposobie na wybielanie można wykorzystać jednocześnie dwa produkty o podobnych właściwościach, czyli kurkumę i olej kokosowy.

Węgiel aktywny jako dobry sposób na wybielanie zębów

Węgiel aktywny może być pomocny w usuwaniu płytki nazębnej, może również pochłaniać toksyny. Węgiel aktywny można dostać w postaci tabletek lub kapsułek. Proszek pozyskany z rozgniecionych tabletek lub z wnętrza kapsułek należy wymieszać z łyżką oleju lub pasty do zębów i gotową mieszanką szczotkować zęby przez 2 minuty. W celu uzyskania najlepszego efektu zaleca się szczotkowanie zębów mieszanką z węglem aktywnym raz na 3 lub 4 dni. Ta metoda wybielania zębów w domu niewskazana jest w przypadku nadwrażliwości dziąseł lub zębów.

Wybielanie zębów przy użyciu owoców

Niektóre owoce mogą znakomicie nadawać się do wybielania zębów. Wśród owoców, które możemy w tym celu wykorzystać, można wymienić:

  • ananasa, który zawiera substancję o nazwie bromelaina. Substancja ta usuwa przebarwienia, jest też częstym składnikiem past do zębów;
  • truskawki, które zawierają kwas jabłkowy. Kwas ten może przyczynić się do usuwania płytki nazębnej, dzięki temu zęby mogą stać się bielsze. Kilka truskawek należy rozgnieść, a powstałą papką trzeba szorować zęby przez około 2 minuty.  Papkę z truskawek można stosować 2 lub 3 razy w tygodniu.

Jedną z możliwości wybielania zębów w domu za pomocą owoców jest wykorzystanie skórki od banana. Należy po umyciu i wypłukaniu jamy ustnej szorować zęby wewnętrzną stroną skórki. Jest to metoda, która daje widoczne efekty po kilku miesiącach, przy regularnym stosowaniu.

Jaka metoda wybielania zębów jest najlepsza?

Wszystko zależy od tego, jakich efektów się oczekuje. Jeżeli liczy się szybki, spektakularny rezultat, warto rozważyć zastosowanie węgla aktywnego lub sody oczyszczonej. Należy jednak pamiętać, że metod tych nie powinno się stosować zbyt długo. Jeżeli czas nie ma znaczenia, można zastanowić się nad wykorzystaniem owoców albo oleju kokosowego. Ważne mogą być również osobiste preferencje, ponieważ niektóre z mieszanek mogą mieć specyficzny smak, który nie każdemu odpowiada.