Rozstępy to w obecnych czasach problem, który dotyka wiele osób. Są to zmiany w strukturze skóry, które pojawiają się z naturalnych przyczyn, często uważane są za wstydliwe i kłopotliwe. Czym właściwie są rozstępy? Czy można się ich pozbyć? Jak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami?
Jak pozbyć się rozstępów – możliwości
Rozstępy nie są przyjemnym tematem. Wyglądem przypominają białe, pręgowane zmiany w strukturze skóry. Przez to powodują kompleksy i złe samopoczucie u wielu osób. Jest kilka skutecznych sposobów na rozstępy. Można próbować się ich pozbyć na własną rękę domowymi sposobami albo skorzystać z usług specjalistów. Niezależnie od tego, z jakich środków się skorzysta zaleca się stosowanie ich regularnie.
Jak pozbyć się rozstępów – domowe sposoby
W walce z rozstępami mogą pomóc domowe sposoby. Jedną z możliwości jest połączenie oliwy z oliwek, kapsułki witaminy A, soku z cytryny i fusów z kawy. Tak stworzony peeling należy wmasować w miejsca dotknięte rozstępami i pozostawić na około 30 minut. Peeling najlepiej zmyć pod prysznicem używając do tego specjalnej rękawicy, którą należy masować ciało. Po wykonaniu peelingu najlepiej natłuścić skórę.
Jak pozbyć się rozstępów – co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Jednym z dobrych sposobów na pozbycie się rozstępów jest wcieranie w nie soku z cytryny. Sok z cytryny pomaga w walce z rozstępami dzięki swoim właściwościom rozjaśniającym. W przypadku wcierek warto używać także żelu aloesowego albo surowego ziemniaka.
Jak właściwie powstają rozstępy?
Rozstępy powstają, gdy skóra się ulega rozciągnięciu. Początkowo przypominają pęknięcia na skórze. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami. Są to:
- wzrost wagi
- zmiana sylwetki w trakcie dorastania
- ciąża
- budowanie masy mięśniowej
Rozstępy pojawiają się w różnych miejscach. Mogą wystąpić na brzuchu, udach, piersiach, ramionach i pośladkach.
Kiedy warto zacząć walkę z rozstępami?
Do walki z rozstępami dobrze jest wprowadzić kilka nawyków w codziennej pielęgnacji skóry. Pierwszym z nich jest właściwe uelastycznienie, a także nawilżenie tkanki. Można również natłuszczać, masować skórę i nawilżać ją z użyciem odpowiednich masażerów i gąbek. Dzięki takim zabiegom poprawia się krążenie limfy oraz krwi w skórze. Staje się ona zdrowsza i bardziej sprężysta.
Rozstępy a dieta
W przypadku występowania rozstępów warto zwrócić uwagę na codzienne nawyki żywieniowe. Warto wzbogacić swój codzienny jadłospis o produkty bogate w cynk. Co warto jeść? Na pewno dobrze postawić na takie produkty jak mięso, orzechy, żółty ser, kaszę gryczaną, jaja, ryby, ryż oraz nasiona słonecznika.
Jak zapobiec powstawaniu rozstępów?
Jak pozbyć się rozstępów – zabiegi kosmetyczne
- mezoterapia
- mikrodermabrazja
- laser frakcyjny
- karboksyterapia
- radiofrekwencja mikroigłowa
W mezoterapii ostrzykuje się skórę wybranymi substancjami, które pobudzają jej odnowę. W mikrodermabrazji wykorzystuje się urządzenie, które złuszcza skórę ścierając martwy naskórek. W przypadku użycia lasera frakcyjnego na skórze pojawiają się dziurki, które w trakcie gojenia pokrywają się nowym naskórkiem, co sprawia, że rozstępy są mniej widoczne. Karboksyterapia to podskórna albo śródskórna terapia dwutlenkiem węgla. To w jaki sposób zostanie zastosowana, zależy od zamierzonego efektu. Jest jeszcze radiofrekwencja mikroigłowa. Jest to zabieg, który łączy dwie techniki. Jedna to nakłuwanie skóry mikroigłami. W drugiej podgrzewa się skórę za pomocą fali radiowej. Dla uzyskania pozytywnych efektów warto robić zabiegi zarówno domowe jak i kosmetyczne regularnie, a także pamiętać o diecie i ćwiczeniach fizycznych.