Jak układać panele podłogowe – poznaj najważniejsze zasady

Panele to bardzo popularny produkt pozwalający na wykończenie podłóg w mieszkaniu. Panele dobrze zatrzymują ciepło, a przy tym dzięki drewnianej powierzchni mogą świetnie prezentować się w każdym wnętrzu. Stanowią zatem wyjątkową dekorację, na którą jak najbardziej warto się zdecydować. Dla uzyskania najlepszych efektów należy jednak nie tylko wybrać odpowiedni model paneli, ale również zadbać o ich ułożenie. Decydując się na samodzielne stworzenie podłogi w mieszkaniu warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, aby podłoga była równa, a panele nie falowały.

Jak układać panele podłogowe – poszczególne etapy

Prace związane z ułożeniem paneli podłogowych najlepiej podzielić sobie na kilka etapów, aby usprawnić całą realizację i cieszyć się idealnie równą podłogą. Dzięki podzieleniu wszystkich prac nawet osoby bez doświadczenia będą w stanie poradzić sobie z ułożeniem podłogi, a przy tym będą w stanie szybko zauważyć wszelkie problemy i odpowiednio im przeciwdziałać. Prezentujemy jak etapowo podejść do układania paneli.

Układanie paneli podłogowych najlepiej zacząć od przygotowania podłoża

Dla ułatwienia sobie prac i polepszenia efektu końcowego warto rozpocząć układanie paneli od prawidłowego przygotowania podłoża. Poza dokładnym oczyszczeniem podłogi należy także sprawdzić jej równość. Najlepiej wykorzystać do tego długą poziomicę. W sytuacji, gdy nierówności wynoszą powyżej 5 mm to warto przed przystąpieniem do prac użyć wylewki samopoziomującej. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie idealnie równego podłoża, na którym układanie paneli będzie bardziej komfortowe.

Ułożenie podkładów i folii

Na kolejnym etapie należy rozłożyć folię izolacyjną oraz miękkie podkłady. Etap ten ma bardzo duże znaczenie dla stabilności podłogi. Ważne jest, aby zarówno folia, jak i podkłady były ułożone idealnie równo. Nie mogą posiadać żadnych zakrzywień i nachodzić na siebie. Dodatkowo kluczowe jest pokrycie całej powierzchni podłogi. W razie potrzeby materiały należy odpowiednio przyciąć, aby dopasować idealnie do kształtu pomieszczenia. Poprawnie zamontowana baza pod podłogą gwarantuje, że panele będą lepiej trzymały ciepło, a także podczas chodzenia nie będą wydawały żadnych dźwięków.

Właściwe układanie paneli

Na trzecim etapie można już przystąpić do właściwego ułożenia paneli. Istnieje wiele technik, które pozwalają na łatwe ułożenie paneli. Najlepiej jednak przymierzyć panele „na próbę” i rozłożyć w taki sposób, aby najwięcej docinanych elementów i łączeń znalazło się w najmniej widocznych miejscach. Dodatkowo warto układać panele naprzemiennie, aby panele znajdujące się obok siebie posiadały różną długość. W większości przypadków dobrym wyborem będzie rozpoczęcie prac od lewego rogu z tyłu pomieszczenia. Sama odpowiedź na pytanie jak układać panele podłogowe jest zależna od wybranych desek. W zależności od typu paneli sposób łączenia ze sobą poszczególnych desek może być zróżnicowany. Do każdego zestawu dołączona jest instrukcja, która w jasny sposób obrazuje jak układać panele.

Wykończenie podłogi

W ostatnim etapie pozostaje już tylko montaż listew przypodłogowych. Stanowią one element wykończeniowy, który poprawia prezencję podłogi. Listwy najlepiej dobrać kolorystycznie do podłogi lub ściany.

Podsumowanie

Osoby, które nie chcą decydować się na wsparcie zewnętrznych firm mogą z powodzeniem samodzielnie ułożyć panele. Cały proces nie jest skomplikowany i nawet nie posiadając doświadczenia można poradzić sobie z ułożeniem desek. Wystarczy tylko pamiętać o tym, aby:

  • Przygotować podłogę
  • Rozłożyć folię i podkłady
  • Układać panele naprzemiennie rozpoczynając od lewego dolnego rogu pomieszczenia
  • Wykończyć podłogę za pomocą listew

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w sprzęt taki jak gumowy młotek czy wyrzynarka, które znacząco ułatwią prace i pozwolą na ułożenie podłogi bez jakichkolwiek uszkodzeń na panelach. Wszystkie prace przebiegną w rezultacie sprawnie i w przypadku mniejszych pomieszczeń ułożenie nowych paneli zajmie zaledwie kilka godzin. W ramach postępu prac można będzie również nabrać wprawy, dzięki czemu postępy będą coraz szybsze.