Sprawdź, jakiej porowatości masz włosy, by wiedzieć, co możesz zrobić, by poprawić ich kondycję.
Czym jest porowatość włosów?
Jedną z podstaw w świadomej pielęgnacji włosów jest obecnie ustalenie ich porowatości. Świadczy o niej stopień domknięcia łusek w łodydze włosa. W przypadku mocno rozchylonych łusek mówimy o włosach wysokoporowatych, lekko rozchylone to włosy średnioporowate, zamknięte zaś łuski cechują włosy niskoporowate. Jak typ ty posiadasz? Jeśli jeszcze tego nie wiesz, zaraz podpowiemy ci jak przeprowadzić szybki, domowy test. Znajomość swojego rodzaju włosów pozwoli ci określić ich potrzeby i dobrać do nich właściwe kosmetyki oraz zabiegi pielęgnacyjne.
Porowatość włosów – jak ją rozpoznać?
W wielu przypadkach można określić typ włosów po ich wyglądzie. Włosy niskoporowate to te „jak z reklamy”, śliskie, błyszczące, gładkie niczym tafla wody. Nie oznacza to, że nie mają wad. Trudno je ułożyć, bo zdają się mieć własne zdanie o tym, jak się czują najlepiej. Wyślizgują się z gumek, wsuwek, klamer, zakręcone szybko się prostują. Włosy wysokoporowate są ich przeciwieństwem: matowe, puszące się, kruszące, przesuszone. Średniopory stanowią najczęściej występujący w naszym kraju typ włosów. Są raczej gładkie, ale mogą się puszyć, gdy pada deszcz lub jest parno, ich końcówki często się rozdwajają.
W celu ustalenia porowatości włosów możesz przeprowadzić w domu krótki sprawdzian. Jeden ze swoich włosów umieść w przeźroczystej szklance z wodą. Jeżeli po kilku minutach wciąż będzie pływał na powierzchni, możesz przypuszczać, że masz włosy niskoporowate. Im włos ma bardziej rozchylone łuski, tym więcej wody wchłonie i niżej opadnie. Jeżeli znajdziesz go na samym dnie, prawdopodobnie jesteś właścicielką wysokoporów.
O porowatość swoich włosów możesz także zapytać trychologa podczas wizyty. Badanie pod mikroskopem powinno dać jednoznaczny wynik.
Co możesz zrobić, by zmienić porowatość swoich włosów?
Skoro wiesz już, co oznacza wysoka porowatość włosów, czas podpowiedzieć, jak mogłabyś ją zmniejszyć. Domknięte łuski, nie tylko poprawiają wygląd fryzury, wygładzają włosy, ale również zabezpieczają je, ograniczając ich łamliwość, tendencję do przesuszania i wypadania. Podstawę na drodze do obniżenia porowatości włosów stanowi przywrócenie im równowagi PEH, czyli balansu między regeneracją, nawilżaniem i ochroną.
Oznacza to, że wśród twoich kosmetyków do pielęgnacji włosów powinny się znaleźć odżywki, maski o działaniu intensywnie regenerującym, ale również humektanty głęboko nawilżające włosy oraz emolienty, tworzące na powierzchni łodygi włosa film ochronny, zabezpieczający przed działaniem czynników zewnętrznych oraz przed utratą wilgoci.
W celu domknięcia łusek włosa zawsze myj głowę chłodną, lecz nie zimną wodą. Aby je wysuszyć, ustaw w suszarce chłodny strumień powietrza i nakieruj go od góry ku dołowi. Jeśli masz problem z zapamiętaniem, wyobraź sobie, że łuski włosa są niczym rozkloszowane spódniczki. Kiedy się podniosą, zawsze dążymy do opuszczenia ich w dół.
Staraj się zabezpieczać włosy przed urazami mechanicznymi. Zrezygnuj z wysokich upięć, splątanych koków, a poszewkę poduszki wymień na jedwabną.