Czym są kurze łapki i jak im zapobiegać?

Kurze łapki to zmarszczki, które pojawiają się z wiekiem w kącikach oczu. Wynikają z mimiki twarzy, ale także z naturalnych procesów starzenia się. Czy można im zapobiegać? Jak przeciwdziałać procesom starzenia się skóry twarzy, aby mieć zadbaną twarz?

Kurze łapki – co to jest?

Czy wiesz co to znaczy mieć kurze łapki? Kurze łapki to zmarszczki w kącikach oczu, które pojawiają się głównie na skutek mimiki twarzy. Mrużenie oczu, śmiech i uśmiechanie się, to główne czynniki powodujące powstawanie kurzych łapek. Natomiast kurze łapki powstają dodatkowo na skutek procesów starzenia się skóry. Zaczyna w niej brakować kolagenu i elastyny, a są to główne białka budulcowe skóry. Wtedy staje się ona mniej elastyczna i traci jędrność. W tej sytuacji wszystkie zmarszczki stają się jeszcze bardziej widoczne. Nie polepsza tej sytuacji fakt, że skóra wokół oczu jest bardzo cienka i podatna na rozciąganie, zmarszczki i uszkodzenia. Często jest tak, że zmarszczki w okolicach oczu pojawiają się jako pierwsze i są oznaką starzenia się skóry.

Jak można im zapobiegać?

Jeśli chcesz unikać kurzych łapek, zacznij od podstaw, czyli od skutecznej ochrony słonecznej. Używaj kremów z wysokim filtrem UV, najlepiej spf 30 lub spf 50. Promieniowanie ultrafioletowe to jedna z głównych przyczyn wpływających na starzenie się skóry. Dodatkowo jest ono obecne nie tylko w słoneczny dzień, ale dokładnie przez cały rok. Wiele osób nie jest tego świadomych lub bagatelizuje fakt ochrony UV. Jeśli nie chcesz używać osobnych kremów z filtrem, to wybierz kremy typu 3w1, które oprócz aktywnych składników będą zawierać także filtry ochronne. Zadbaj także o to, aby w kosmetykach były antyoksydanty, bo działają one silnie przeciwzmarszczkowo, zwalczając szkodliwe wolne rodniki. Znany antyoksydant to witamina C, która ma jednocześnie działanie rozjaśniające, co jest podwójnie korzystne dla skóry wokół oczu. Pamiętaj także, że gdy oczyszczasz oczy, rób to delikatnie i nie rozciągaj skóry pod oczami wykonując demakijaż. Jest to dodatkowy czynnik, który może wzmagać zmarszczki w tej okolicy. Wystarczy nałożyć na wacik płyn micelarny i delikatnie przykładać do oka.

Nawilżanie to podstawa w pielęgnacji każdego typu skóry

Cera, która jest dobrze nawilżona, jest bardziej odporna na procesy starzenia się i wygląda młodziej. Takie składniki jak na przykład kwas hialuronowy to cenne składniki kremów nawilżających dla osób w każdym wieku. Są bezpieczne dla skóry i dają doskonałe efekty, jeśli chodzi o nawilżanie i spłycanie drobnych zmarszczek. Oczywiście oprócz kremu do twarzy, konieczne jest stosowanie kremów pod oczy. Zawierają one specjalne formuły składników i zazwyczaj dogodny aplikator lub aplikator w formie zimnej metalowej kulki. To sprawia, że od razu skóra jest chłodzona i obrzęki pod oczami są mniejsze. Dobre efekty w terapii anti-age i w kremach pod oczy daje retinol, który jest silną substancją na zmarszczki i antyoksydantem. Kremy pod oczy zawierają zazwyczaj nieco wyższe stężenia tych substancji niż tradycyjne kremy.